Steem Coin’e Yatırım Yapılır mı? - KoinRehber

Steem Coin’e Yatırım Yapılır mı?Steem coin geçmiş yıllarda alanında alternatifsiz bir kripto para olma özelliği taşıyordu. Merkezi olmayan bir sosyal medya platformu olma yolunda 2017 ‘in ortalarına kadar başarıyla ilerlemiştir. Bu yolda Dan Larimer’den eksik kadrosuyla Ned Scott oldukça iyi bir yönetim ve strateji izlemekteydi.

Steem ilk çıkışında 10 cent civarlarında değerlenmişti. 2017’nin sonlarına doğru öncelikle hem steem hem de SBD 1 dolar seviyelerinde değerlenmeye başladı. Bu durum kullanıcı sayısının artması ve işlemlerin çoğalması açısında oldukça olumlu bir durum oluşturdu.
İlk önceleri Bittrex üzerinden işlem gören Steem, yine ünlü borsalardan olan Binance üzerinde de işlem görmeye başladı. Bununla beraber açık kaynak kodlu yazılımlara destek projesi olan Utopian sunuldu. Steem blockchain üzerinden açık kaynak kodlu yazılımlarla ilgili çeşitli alanlarda yayınlar, tasarımlar yapan kullanıcıları ödüllendirmeyi planlayan bu proje dünya çapında büyük yankı yarattı. Projenin içerisinde yer alan translate (çeviri) ve developer(geliştirici) kategorileri tercümanlık yapan ya da yazılım geliştiren büyük bir kesimin steem blockchain’ine dahil olmasını sağladı. Ayrıca Tutorial (tanıtım) ve Video Tutorial (Videolu Tanıtım) kategorileriyle açık kaynak kodlu yazılımların tanıtımlarının yapılması sağlandı. Bu iki kategoriyle aynı zamanda tercümanlık ve geliştiricilik gibi bilgi ve yetişmişlik isteyen kategorilerin yanında daha basit işlemler ile kazanç sağlanmasının ve bütün kullanıcılara yönelik bir kazanç kapısı açılmasının önü açıldı.
Sistem bu noktada çok iyi giderken, SBD üzerinde bir pump hareketi meydana geldi. Konu kazanımlarının temeli olan SBD yaklaşık yüzde 1000 değer kazandı. Bu durum konu gelirlerine direkt olarak etki etti. Yani Utopian projelerine verilen ortalama oyların getirdiği getiri 30 TL civarındayken bir anda 300 TL’lere ulaştı. Bu miktardaki paralara sahip olmak için yapılması gereken işlemlerin kolaylığı düşünüldüğünde ve konu sınırlaması olmadığı değerlendirildiğinde çok ciddi bir gelir anlamına gelen bu durum sistemin suiistimal edilmesine sebep oldu. Utopian üzerinden moderasyon işlemi yapan kişiler çoğaldı ve vasıfsızlaştı. Kurallar gün geçtikçe katılaştırıldı. Sonuçta bir avuç kişinin bile zor kullandığı bir alt platform, bir proje haline geldi.
SBD üzerindeki ciddi değer kazanımı ile beraber Steem üzerinde de 8 dolarlara ulaşan bir değer kazanımı gerçekleşti. Ancak bu kalıcılıktan oldukça uzaktı. Yapay bir hareket olduğu bariz bir şekilde belli olan bu hareketin, “borsalardaki en büyük yeşil” yani yükseliş oranı en yüksek olan coin/ token amacıyla yapılan bir spekülasyon olduğunun anlaşılması üzerine SBD ve Steem ciddi değer kaybetmeye başladı. Yapılmak istenen bu spekülasyon Steemit platformunun merkeziyetsiz anlayışına vurulmuş bir darbe olarak algılandı. Ayrıca kronikleşmiş sorunlara bulunamayan çözümler nedeniyle de kullanıcılar gün geçtikçe Steemit’i terk etmeye başladı. İşlem miktarının azalmasıyla birlikte Steem ve SBD eski seviyelerini arar hale geldi. Steemit INC. çok ciddi bir küçülmeye giderek personellerinin büyük çoğunluğunu işten çıkardı. Yaşanan bu güven kaybı daha önce duyurulan ve sürekli çıkış tarihi ertelenen SMT’ler nedeniyle artarak devam etti.
Günümüzde SMT’ler piyasaya sürülmemiş olsa da steem engine üzerinden çeşitli tokenlar ile boy gösteren Steem platformu ve steem blockchain’i eski zirve günlerinden oldukça uzak bir görüntü çizmektedir. Kullanıcılarının verdikleri emeklerin çok çok altında kazanç sağlamaları ile sonuçlanan bu durum, kullanıcı sadakatini de oldukça düşürmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında ve alternatif/ geliştirilmiş kripto para sosyal medya projelerinin geliştirildiği/ geliştirilmekte olduğu değerlendirildiğinde (Publish0x, Voice vb.) ciddi bir çöküş dönemine giren Steemit INC. ve steem blockchain’i üzerinden yatırım yapmak çok sağlıklı gözükmemektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar