Bitcoin Dolandırıcılarının Hedefi - KoinRehber

Bitcoin Dolandırıcılarının Hedefi

Bitcoin, fiyat temelinde yükseliş trendine girmişken, kripto hırsızları da boş durmuyorlar. Dolandırıcılar, her gün yeni yöntemler buluyorlar. Son olarak ENWIN şirketi, konuya dair bir açıklama yaptı. Kanada merkezli şirket, belediyecilik alanında çalışmalar gerçekleştirmektedir.
ENWIN Belediye Hizmetleri
Kanada sınırlarında hizmet veren şirket, belediyecilik hizmetleri kapsamında, Kanada Vatandaşlarının, ısınma yani doğal gaz, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarının karşılandığı bir şirkettir. Ülkemizde belediyelerin yaptığı işlerin özel sektör boyutunda yapılmış halidir. Bu şirket bir açıklamada bulundu. Geçtiğimiz günlerde kendisi gibi belediyecilik hizmeti veren şirketleri uyaran bir açıklama yaptı.
Bitcoin Dolandırıcılarının Hedefi Belediyecilik Şirketleri
ENWIN, yurttaşların doğal gaz, elektrik ve su gibi temel gereksinimlerini temin eden şirketlerin uyanık olmaları gerektiğine dair bir açıklama yaptı. Hali hazırdaki müşterilerinin, Bitcoin dolandırıcıların hedefi olduğuna dair duyumları paylaştı. Kendileri henüz bir dolandırıcılık saldırısına uğramadığını, ancak bu saldırıya uğramış firmaların olduğuna dair bir basın açıklaması yaptı. Ayrıca, bu saldırılar sebebi ile bitcoin ve kripto para birimleri ile ödeme etmeyeceklerini de deklare ettiler.
Tehdit ve Şantaj İçeren Telefonlar
Dolandırıcıların, insanları telefonlar ile arayarak tehdit ettikleri bilgisi paylaşıldı. Açıklamada onları, bitcoin ve kripto para birimleri ile ATM üstünden ödeme yapmaya zorladıkları tespitine yer verildi. Bu hizmet sektöründe yer alan firmalar da müşterilerine sürekli bilgi içeren mesajlarla uyardıkları gelen bilgiler arasında yer alıyor. Üçüncü şahıslara itibar edilmemesinin altı çiziliyor. Firmalar da geçici bir süre bitcoin ve kripto para birimleri ile ödeme kabul edilmeyeceği önlemine baş vuruyor.
Şirket Adına Arama Söz Konusu Değil
Şirketin müşterilerini bu konuda aramadığına değinen firma, bu durumda hemen kendilerine bilgi verilmesi gerektiğine değindi. En önemlisi de durumun emniyet birimlerine haber edilmesi gerekitği paylaşımıydı.
Dolandırıcılar, her geçen gün yeni taktik ve tekniklerle insanları gafil avlamanın peşindeler. Sanal dünyanın değeri kripto paralar da dolandırıcıların iştahını kabartıyor. Kötü amaçlarına ulaşmak isteyenlerin, içindeki kötülüğün esiri oldukları ve sonucunda da insanlara kötülük yapmak için taktikler geliştirdikleri bilen bir gerçektir. Dolandırılmamak için uyanık olmak gerekmektedir. Akıl süzgecini daima hareketli tutmak lazımdır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar