Bitcoin ETF Hakkında Temel Bilgiler - KoinRehber

Bitcoin ETF Hakkında Temel Bilgiler

Bitcoin ETF, acaba kim tarafından bulundu? Bitcoin ETF, alt yapısında bulunan bitcoin kripto para birimi ile doğrudan ilintili bir yapıya sahip EFT’dir. Bundan sebep, kavramın mucidi yoktur.
Bitcoin ETF, 2013 senesinde ilk başvuruyu gerçekleştirdi. Winklevoss Bitcoin Vakfınca yapılan başvuru, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC üzerinden yapıldı. Başvuru sonrasında da, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından, Winklevoss kurumuna,  kripto varlık borsasında işlem gören kripto para birimi ürünleri için bir patent verildi.

SEC Bitcoin ETF Tekliflerini Reddediyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC, son altı senede, kendisine yapılan tam 9 başvuruyu kabul etmedi. Temmuz 2013 senesinde Winklevoss Bitcoin Vakfı Bitcoin ETF teklifini sundu. Kabul edilen tek EFT bu teklif oldu.
Yapılan başvuru sonrası yeni bir teklifi 2018 senesinde Vakıf, aynı teklifi yaptı.  Winklevoss tarafından yapılan bu Bitcoin ETF teklifi de SEC tarafından kabul edilmedi. Geçtiğimiz Ekim ayında son bir teklif daha yapıldı. 2019 Ekim ayında, Bitwise, Bitcoin ETF projesi ile SEC’in kapısını çaldı. Son ret edilen teklif te bu oldu.

Bitcoin ETF Konusunun Özeli

Bitcoin ETF, geleneksel finans aracı ile kripto para birimlerine erişim olanağı tanıyor. Bu sistem, aynı zamanda para getirisi sağlıyor. Hem ana akım hem de kurumsal yatırımcıların kullanacağı ve bitcoin üstüne yatırım yapabileceği bir ortamı Bitcoin ETF oluşturuyor. Her ne kadar, yapılan her Bitcoin ETF müracaatı SEC tarafından kabul edilmese de, sürekli yeni projeler ile başvurular devam ediyor.
Bitcoin ETF, hem yeni bir akım içinde güvenilirlik hem de kabul düzeyi sağlaması bekleniyor. SEC tarafından verilen onay, kurumsal temel tabanlı yatırımcıların, bitcoin fiyatlarına yatırım yapma imkanı doğuruyor.

Menkul Kıymetlerin Her Yerine Giren Bir Bitcoin

Bitcoin ETF ile yapılan işlemin bir manası da Bitcoin kripto varlığın, menkul kıymetler piyasası içerisinde yer alan geri kalan unsurlara katılacağı anlamı da taşıyor. İster Tesla hissesi ister Amerikan Tahvilleri ister Altın isterse de Petrol gibi tüm geleneksel yapıdaki varlıklar ile kolayca değiştirebilme manası taşıyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar