Bitcoin Fiyatını Göçüren Dört Neden - KoinRehber

Bitcoin Fiyatını Göçüren Dört Neden

Bitcoin fiyatını göçüren dört neden olarak; BitMEX tarafından yapılan düşürüm uygulaması ilk sırada yer alıyor. İkinci ana nedeni olarak da, Bitcoin, yedi bin rakamının altına indiğinde oluşan güvensizlik ortamı olarak gösteriliyor.
Bitcoinin makro yapıdaki değişenlerine her an cevap verememe durumu da bir diğer neden olarak karşımıza çıkıyor. Son bir neden olarak da balinalar gösteriliyor. Devasa boyuttaki kripto dünyası oyuncuları, gerek yaptığı depolama gerekse de boşaltma eylemleri ile bitcoin üstünde tesirli oldukları iddiası yer buluyor.

Felaket Kasılması Devam Eden Bitcoin

Felaket kasılmalarını sürdüren bitcoin, Mayıs ayından beri görülmeyen seviyeleri bir gecede gördü. Olası nedenler tartışılır oldu. Bitcoin üstünde etkili olan ve bu kasılmayı tetikleyen nedenler etraflıca görüşüldü. Analistler dört madde üstünde buluştu.

1 – BitMEX

BitMEX, piyasa üstünde bir indirim etkisi oluşturuyor. Sisteminde kaldıraç kullanılan bir yapı ile çalışan BitMEX, vadeli işlemler borsası olarak faaliyet gösteriyor. Zarar eden yatırımcılar da, düşen bitcoin fiyatından etkilendiklerinden ötürü, ellerindekini satmak zorunda kalıyorlar. Bu satışlar da bitcoin fiyatını daha da aşağı yönlü göçürüyor.

2 – Güven

BTC, yaşadığı ve yaşattığı en dip seviyelerdeki düşüşler ile piyasada bir güvensizlik oluşturdu. Bitcoin BTC üstüne olan güven her geçen gün daha fazla güvensizliğe doğru yelken açıyor. Düşme eğilimindeki Bitcoin kripto varlığı, oluşturduğu güvensizlik ile bir çok yatırımcısının kendisini terk etmesi nedeniyle, aşağı doğru yönünü bir türlü değiştiremez. Kaybının fazlalaşmaması adına yapılan bu terkediliş de bitcoin fiyatının çöküşüne etki eden nedenler arasında yer alır.

3 – Bitcoinin Makro Değişkenlerle İletişimi İyi Değil

Bitcoin, yapısı itibarı ile oluşan ve değişen yeni makro dengeler ile iletişimi sağlıklı yürütememektedir. Değişen makro dengelere karşı da sürekli bir cevap verme durumu da gerçekleşememektedir. Yeni alıcı dalgasının da oluşmaması ile BTC yönü değişmemektedir. Likiditesi olmayan, parçalanmış yapıda bir pazardan söz ediliyor.

4 – Balina Stoğu

Bitcoin, yapılacak her yatırım öncesinde stoklanma yaşamaktadır. Az bir gurubun dahi üstünde yaptığı hareketten etkilenen Bitcoin, balinaların hareketleri ile devasa dalgalara neden olmaktadır. Uzmanlar, balinaların, olası gelecek seneki yatırımları için fiyatı aşağılarda baskıladıklarını düşünüyor. Baskı altındaki düşük fiyattan da stok yaptığına vurgu yapıyorlar.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar