Bitcoin Madenciliği İçin Yedi Sıra Dışı Yöntem - KoinRehber

Bitcoin Madenciliği İçin Yedi Sıra Dışı Yöntem

Bitcoin işlemlerini yeni imal edilen bloklara eklemenin adı madenciliktir. Bu eklemelerin ve yerleştirilmelerin, internet üstünden yapılmasının adı da madenciliktir. Oluşturulan bloğun sonrasındaki bloğu oluşturmak madencinin hedefidir. Bu ise o kadar basit bir iş değildir. Tıpkı sıfır sayısı ile beş katrilyon sayısı arasında ve nerde olduğu bulunmayı bekleyen bir sayıyı aramak gibi bir şeydir. Bu sayıyı bulmaya yönelik bir matematik işleminin çözülmesidir. Madenci, kurduğu blokta yapılan işlem ücreti ile ödüllendirilir. Ayrıca şimdilerde on iki buçuk olan ve önümüzdeki seneden itibaren de yarı yarıya düşecek olan bir BTC ödülü de söz konusudur.
Madenciliğin Devasa ödülleri
Son BTC fiyatı temel alınırsa, madencilik ödülü tam yüz otuz bin dolar olarak görülüyor. Bu kadar değerli bir iş için bloğu oluşturma çabasına girmek gerekir. bu bir nevi kol yarışıdır. İşlem en makul şekilde çözümlenmelidir. Hash oranının da en yüksekte olması gerekmektedir. Hash, madencilerin saniye içinde yaptıkları işlem sayısı demektir. Bu noktada dikkat edilmesi gerek şey de işlemlerin yol açtığı masrafın asgari seviyelere indirilmesidir. Bitcoin madenciliğinin yapılabilmesi için devasa ölçeklerde elektrik tüketimi gerekmektedir.
Elektrik sarfiyatının fazla olması, bitcoin madenciliğinin önündeki en büyük engeldir. Madenciliğin yapılabilmesinin en kolay ve en ucuz yolunun bulunması gerekmektedir. yoksa astarı kılıfını geçecektir. Bunun için sıra dışı yöntemler de bulunmuştur.
Atık Gazlar
Şirket, petrol şirketlerinin gaz açığa çıkaran bölümlerine mobil madencilik büroları kuruyor. Böylece piyasa fiyatının nerede ise on beş katı fazla bir enerji geliri karı sağlanıyor. Bitcoin madenciliğinin, çevreye zarar veren bir faaliyet olmadığı bilinen bir gerçektir.
Ay Bilgisayarı
AGC Apollo Guidance Computer, atmışlı yıllarda Amerika tarafından uzay çalışmaları kapsamında yapılmış bir bilgisayardır. Adına, Apollo Yol Gösterici bilgisayarı denir. Tek sıkıntısı çok yavaş olmasıdır.
Kalem Ve Kağıt
Ay Bilgisayarının ağırlığından, eline kalem kağıt alarak deneyenler de çıkmış. Matematik problemi çözümü gibi bir noktaya kadar işe de yaramış bir yöntemdir. Yalnız hash oranı konusunda oldukça sıkıntılı bir yöntem.
Nükleer Reaktör
Nükleer Reaktör, bir saatte tam beş TERAWAT elektrik üretiyor. Bu rakam, yıllık Bitcoin madenciliğinin tükettiği enerjinin yüzde onuna tekabül ediyor. Yanı başında durarak bu yöntem ile madencilik yapılır mı?
Camiler
Elektrik ücreti olmayan mekanlar dendiğinde, ülkemizde ilk akla gelen yer, camilerdir. İran sınırlarında, camilerin bu amaçla kullanıldığının bilgisi insanları şaşırtır mı? Aynı zamanda kiliseler de bu amaç doğrultusunda kullanılan mekanlardandır.
Seralar İçin Bitcoin Madenciliği
Bir taraftan bitcoin madenciliği yaparken diğer yandan serada domates yetiştirmek maliyeti aşağıya çekmenin yöntemlerinden biridir. Zira bitcoin madenciliği esnasında fazlaca ısı ortaya çıkmaktadır. Çıkan sıcaklığın özellikle soğuk aylarda seralarda değerlendirilmesi de sıra dışı yöntemlerdendir.
Merkezi ısıtma İle Bitcoin Madenciliği
Bitcoin madenciliği sırasında ortaya çıkan ısının evlerin ısınmasında kullanmak da sıra dışı yöntemler arasında yerini almıştır. Sibirya’da, zeminin altına yerleştirilen sistem ile evlerin ısıtılması gerçekleştirilmiştir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar