Blockchain, Tayland Tarım Ürünlerini İzleyecek - KoinRehber

Blockchain, Tayland Tarım Ürünlerini İzleyecek

Blockchain, Tayland tarım ürünlerini izleyecek! Blackchain teknolojisinin kullanılacağı yönünde açıklamalar yapan Tayland devlet yetkilileri, tarım ürünlerinin takibinde bu sıra dışı teknolojiden yararlanacaklarını açıkladılar.

Domates Biber Patlıcan

Tayland devlet görevlileri, blockchain teknolojisinin tarımsal ürünlerden öncelikle pirincin takibi için kullanılacağı açıklamasını yaptı. Tarım ürünlerinin, ekim ve dikiminden hasat vaktine kadar kapsayacak bir takip projesinin detaylarına değindiler. Hasadın da ihracat sürecini de proje kapsamında takip edilecek bir evre olduğuna değindiler.
Tarım ürünlerinin yapısının önemi gün geçtikçe artıyor. İnsan sağlığını tehdit eden ve tarım ürünlerinin kalitesini düşüren hormonlu takviyeler, insan sağlığı açısından da olumsuzluklar içeriyor. Organiğin önemine vurdu yapan yetkililer, kurdukları bu takip sistemi ile tarım ürünlerinin organik yapılarının kontrolü, bu proje ile sağlanacak, şeklinde beyanda bulunuldu.

Pilot Uygulama Pirinç

Taylandlı yetkililer, projenin, uygulama safhasının pirinç ile başlayacağına temas ettiler. Organik pirinç takibi yapılacağının altını çizdiler. Tayland Ticaret Politikası ve Strateji Ofisinin yaptığı açıklamalar, National Tayland raporunda yer alıyor. Rapor, blockchain sisteminin kullanılacağından bahsediyor. Projenin en temel iki ayağını, güven ve organik yapı oluşturuyor.
Projenin birinci temel ayağını, üretilen tarım ürünlerinin alıcıya güven vermesi için her aşamasının raporlanmasını sağlamak olduğuna değiniliyor. İkinci ayağını ise bu güveni kazanmanın, ürünün tamamen organik olduğunu ispat etmek, oluşturuyor. Tamamen organik olan pirincin her safhasının takibi, alıcıda güven oluşturacak iddiasında bulunuluyor.

Proje Hemen Devreye Girecek mi?

TPSO kurumunda genel müdürlük görevi yapan Pimchanok Vonkorpon, blockchain teknolojisinin kullanılmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Projenin tasarım aşamasının sonuna gelindiği ve gelecek sene sistemin devreye gireceğinden bahsetti. 2020 senesindeki mali yılın işletme bütçesi kapsamına projenin alınmasını beklediklerine değindi.
TPSO kurumu, hem blockchain sistemi uzmanlarına hem Tayland yetkili birimlerine hem de blockchain teknolojisinin bu proje temel tabanlı geliştirme adına finans sağlayacak kurumlara gerekli uyarılarda bulunuyor. Uyarıların merkezini de projenin bir an evvel devreye girmesi oluşturuyor.

Beş Bin Çiftçiyi Kapsayacak Proje

Vonkorpon, halihazırda projeye dahil olacak çiftçi sayısını da açıkladı. Projenin uygulanacağı Surin eyaletinde, beş bir çiftçinin bu sistemin içerisinde yer alacağını sözlerine ekledi. Pirinçte sağlanacak başarı ile de diğer tarım ürünlerinde de sistemin uygulanacağını belirtti.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar