Blockchain Teknolojisini 7 milyar Dolara Çıkaracak Şirketler Amazon ve Microsoft - KoinRehber

Blockchain Teknolojisini 7 milyar Dolara Çıkaracak Şirketler Amazon ve Microsoft

Amazon ve Microsoft, Blockchain teknolojisinin değerini yakın gelecekte 7 milyar dolar yapabilecek mi? Bank of Amerika raporunda yer alan ifadelere göre, Amazon ve Microsoft gibi devler başta olmak üzere, sistemin birçok kurumsal şirkete destek olacağı söyleniyor.

Tedarik Zinciri Operasyonları

Bank of America bünyesinde araştırma analisti olarak çalışan Kash Rangan, blockchain teknolojisinden yararlanılabileceğini açıkladı. Potansiyel kullanıcıların, bulut bilişim işlemlerinin blockchain teknolojisi üstünden faydalanabileceğini anlattı. Blockchain teknolojisinin gayet uygun bir yapısı olduğuna değindi. Dünyadaki en büyük organizasyonlar için bile gayet uygun olduğunun altını çizdi.
Amazon, blockchain uygulaması ile artan bulut hizmeti talebinden faydalanıyor. Amazon, perakende operasyonlarını, daha verimli hale getirmesi gerekiyor. Bunun için de geliştirilmiş tedarik zinciri takibi gerekiyor. Tedarik zincirinin veriminin artırması bekleniyor. Amazon ve Microsoft, Blockchain Teknolojisini hangi değerlere taşıyabilir?

Sunucular Sıkı Çalışacak

Araştırmadan çıkan rapora göre, her yıl sunucu başına 5500 dolarlık bir maliyet oluşuyor. Kurumsal temel tabanlı sunucuların, sadece % 2’si ile çalışma yapılıyor. Tedarik zinciri yönetimi dışında, blockchain teknolojisinin de birçok potansiyel kullanımı bulunuyor.
Blockchain sistemi, hem genel hem de özel kullanılabilen dağıtıcı defter tasarımının adıdır. Dağıtılmış defter, hem güvenli hem de değiştirilemez defter içerisindeki hisselerin, verilerinin muhasebesini paylaşır. Bu defter sisteminin yeniliği ise blockchain hizmetini olan bir Baas uygulamasıdır. Bir sonraki aşaması da SaaS modelidir.
Rangan, Microsoft'un blockchain tabanlı platformu için Azure örneğini veriyor. Rangan’a göre BaaS on Azure, akıllı olan sözleşmeler ile diğer üçüncü şahıs uygulamaları gibi hizmetler sunan bir uygulamadır.

Blockchain Teknolojisini ilk Kullanan Perakendeci

Rangan, dünya perakende devi Walmart şirketinin bir ilki gerçekleştirdiğine vurgu yapıyor. Dünyada blockchain teknolojisini kullanan ilk perakendeci olduğunu söyledi. BTC Wires, Walmart tarafından en kısa sürede blockchain teknolojisine geçmek için süre istediği söylendi. Sebze tedarikçilerine verilen bu süre sonunda tüm tedarikçilerin sisteme geçmiş olacağını söyledi. Bütün tedarikçilerin sisteme kayıtlı olması sayesinde, hem tüm envanterin takibi hem de olası ihtiyaçların zahmetsiz bir şekilde görülmesi sağlanacak. Walmart, bu sistemi daha sonra da taze meyve tedarikçileri için uygulamayı planlıyor.
Blockchain teknolojisini kullanacağı açıklanan bir diğer şirkette IBM’dir. Sisteme dâhil olacak diğer firmalar arasında; Oracle, Salesforce.com, VMware, Redfin, LendingTree ve Zillow sayılıyor. Halihazırda bu firmaların bir çoğu zaten blockchain teknolojisine büyük yatırım yapmıştı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar