Ethereum Znarks Teknolojisiyle İşlem Kapasitesine Güven Tam! - KoinRehber

Ethereum Znarks Teknolojisiyle İşlem Kapasitesine Güven Tam!

Ethereum ağı son zamanlarda bir takım eleştirilere maruz kaldı. Etkin ölçeklenmemesi eleştirilerin odak noktasını oluşturuyordu. Ethereum, Bitcoin peşinden giden en etkili ve değerli kripto para olma konumuna rağmen, kripto para piyasasında istenilen görünüme bir türlü ulaşamıyor. Zaman zaman yaşanılan toplu satışların acaba ardında ne vardı? Zira bu satışlar ilerisi için hiçte ümit vermeyen satışlardı.

Ağda Yeni Güncellemeler

Ethereum kripto para birimi, blockchain sisteminde bulunan ağının güncellemelerini gerçakleştiriyor. EOS gibi zincirlerin, ağın egemenliğini tehdit ettiği iddia ediliyor. Bununla birlikte, Vitalik hakkında bilgi verildi. Verilen bilgide,  blockchain sisteminde bulunan ağ olan Zcash ağına öncülük eden bir çözüm bulunduğu söylendi. Ethereum'un ölçekleme problemlerinin cevabını tutabileceği öne sürüldü.
Zk-snarks; Bilginin sıfır bilgi özlü olduğu ve interaktif olmayan bir delil niteliği taşıdığına değindi. Blockchain sisteminde bulunan ağ üstünde gerçekleştirilmesi beklenen değişimin, bir kısmının dahi oldukça büyük miktarda bilgin gerektiğinin altı çizildi. Bu değişim için “özlü kanıt” adlandırılması yapıldı. Bu yöntem, bilginin sıkıştırılmasına izin veren bir şifreleme yöntemidir. Üstelik giriş miktarı ne olursa olsun aynı boyutta kalır.
Buterin, bu teknolojinin, ağ kapasitesinin kitlesel olarak büyütülmesi için kullanılabileceği üstüne bir yazı kaleme aldı. Yazıda, plazma, Raiden veya Truebit gibi katmanlar üstüne 2 çözümleme gerektiği ve bunun herhangi bir güvenme ihtiyacına  gerek kalmadan saniyede 500 işlem kapasite ile ağda çalışacağından bahsetti.

Katil Düğüm

Bu metot esasen bir düğüm, “relayer” olarak da bilinir. Yöntem, hareket eden bir toplayıcı olarak kullanır. Kullanılanlar, daha sonra diğer düğümler tarafından doğrulama için toplu olarak aktarılır. Bu düğümün diğer normal düğümlerden özel ya da farklı bir şey olması gerekmez. ETH işlemleri için böyle bir yöntem, transferler için artışa neden olabilir.
Herhangi bir Zk-SNARKs çözümü uygulamak için önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektirir. Ancak geliştiriciler tarafından geliştiriln bu sistemin geliştirilebileceğine olan güven de dile getiriliyor. Bu noktada, snark/stark prover'leri optimize etmek çok önemlidir. Ağ için bir Ölçekleme çözümü gereklidir. Ethereum'un egemenliğine yönelik tehditlerin giderek arttığı ifade ediliyor. Ağ üstünde gerekli çözümlerin, zaman geçmeden alınması gerekiyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar