Google Kuantum ile Bitcoin Sistemine Tesir Edecek - KoinRehber

Google Kuantum ile Bitcoin Sistemine Tesir Edecek

Blockstream şirketinde CSO olarak görev yapan Samson Mow, Litecoin Zirvesi adlı platforma katıldı. Las Vegas kentinde geçtiğimiz günlerde düzenlenen etkinlikte, Google içeriğinde bulunan Kuantum Üstünlüğü diye adlandırılan Bitcoin sisteminde yer alan blok zincirine dönük oluşan büyük tehditler üstünde durdu.

Zaman, Teknolojiye Karşı Direnecek

Google, bilim alanında faaliyet gösteren dergilerden biri olan Nature dergisinde, kuantum üstünlüğü ile alakalı bir makale yayımladı. Yeni model kuantum bilgisayarların, Bitcoin sistemi içindeki işlemlerinin, devasa bilgi işleme kuvvetine dair şifrelenmesinin tehdit altında olduğu bilgisi paylaşıldı. Bu açıklamanın hemen peşinden de Bitcoin fiyat temel tabanlı olarak, tam yüzde on üç oranında geriledi.

Bu Yeni gündem Üzerine Yeni Bakış Açıları

Sanal dünyada başlatılan bu tartışmaya, oldukça fazla kişi katıldı. Tartışanlardan bazıları, kripto paradaki bu ani gerilemenin nedenini, bu tartışmaya bağladılar. Google, ortaya büyük bir iddia atıyordu. İddia içeriğinde; kuantum bilgisayarların, normal bir bilgisayarın ebediyen çözemeyeceği bir şifreyi, yalnızca iki yüz saniye gibi bir sürede çözeceği iddiası yer alıyordu.
Bitcoin sisteminde yer alan, hash merkezli, kriptorafi içeren ve çift harcanan blok zaman sınırlayıcısı herhangi bir matematik bilinmezliği, anında çözme yetisine sahip bir bilgisayardır. Bundan ötürü, Google, sistem içinde yer alan her bir defter şifrelerini rahatlıkla kılabilecek noktaya geldiğinden bahsediliyor.
Başta Mati Greenspan ile Vitalik Buterin gibi bir dizi kripto para birimleri üstüne ehil olan uzmanlar, Google’ın ortaya attığı bu iddianın olasılığını kabul etmediler. Bunun ihtimal dahilinde bile olmadığının altını çizdiler. Bitcoin sisteminin kırılabileceğini iddia ediyorlar. O kadar güçlü olduklarını düşünmek mantıklı değil, açıklamasında bulundular.

Ethereum Kurucusu da Tartışmaya Katıldı

Ethereum kripto para biriminin hem kurucusu hem de ortağı olan Vitalik Buterin, bu iddianın sadece bir varsayım olduğunu deklare etti. Attığı twitte, sistemin bu şekilde kırılacağına dair açıklamaların, ütopya olduğundan bahsetti.Las Vegas kentindeki Litecoin Zirvesi etkinliği, halen devam etmekte. Bitcoin için neden tehdit olamayacağı, şimdiki zirvenin konusudur. 
Google, elindeki kuantum bilgisayarının gücünü ve kapasitesini litre üzerinden anlattı. Sistemin de litre cinsinden ölçüldüğünü açıkladı. Sistemin tamamının elli üç litre kapasiteli olduğunu belirtti. Etkileyici olsa da yeterli bir rakam olmadığının altı çizildi. Ellerindeki bu bilgisayarın, elli üç kuantum bit gücünde olduğunu söyleye bileceklerini belirttiler. Hedef rakamlarının, üç bin gibi bir rakam olduğunun da altını çizdiler.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar