Know Your Costumer Uygulamayan Borsalar Hangileri - KoinRehber

Know Your Costumer Uygulamayan Borsalar Hangileri

Know Your Costumer “KYC”, Kripto para birimlerinde işlem yapabilmek için uygulanan bir kimlik doğrulama sistemidir. Kripto para birimine yatırım yapmak isteyenlerin, sisteme dahil olmaları için ilk önce yapmaları gereken işlemin adıdır. Finans kurumları, sundukları hizmetlere erişim izni vermeden önce bu tanımlamayı yapmaktadırlar.
Bazı Kripto para birimlerine dair borsalar, diğerlerinin uyguladıkları KYC uygulamasını yapmamaktalar. Bunların en önemlilerinden 5 tanesine burada yer vermek gerekiyor.
1 – BİNANCE
Kullanıcı sayısı, milyonlarla ifade edilen bir borsadır. İşlem hacmi itibarı ile de dünyadaki en büyük Kripto para borsasıdır. Bu borsa içerisinde işlem yapmaya başlamak gayet kolaydır. İşlem yapabilmenin anahtarı, elektronik posta adresi olmasıdır. Elektronik posta teyidi sonrası yapılan kayıt ile her gün 2 adet BTC çekimi yapıla bilmektedir. Ayrıca Binance, KYK istemeyen dijital para borsalarının içinde en tepede duruyor. Bu durum son güncellemede, Amerika dahilindekiler için değişmiş görünüyor.
2 – StormGain
StormGain, bu sene başlatılan yeni bir uygulamaya gitti. Sisteme kayıt olmak için artık sadece elektronik posta girilmesi ve kaydedilmesi yeterli olacak. StormGain, Binance borsasından daha az kripto para birimini desteklemektedir. Durum böyle olsa da kaldıraç uygulaması sayesinde cazip seçenekler sunuyor. Yüz katına kadar kaldıraç imkanı sunması ile BitMEX dışında tek yasal borsa olarak işlem görüyor. Kısa zamanda İngiliz Premier Ligi takımlarından Newcastle United ile yaptığı anlaşma ile adından söz ettirdi.
3 – KuCoin
Adı sürekli Binance ile karşılaştırılan bir kripto para borsasıdır. En önemli farkı, oldukça fazla bir alt coin çeşidi içermesidir. Bir diğer farkı da KYC uygulaması istememesidir. Son farkı da oldukça düşük işlem ücreti talep etmesidir.
4 – BitMax
BitMax, bazı ülkelerde yasaklı pozisyondadır. KYC uygulaması gerektirmemesi içerdiği ayrıcalıktır. Alt coin olarak bu borsada da geniş bir seçenek havuzu vardır. Binance ile aynı özelliklerde; kayıt sonrası her gün 2 BTC işlem yapıla bilmektedir. Wash trade ile gündem oluşturmuş bir borsadır. Böyle olsa da güven noktasında zaafları olan bir borsa olarak görülüyor.
5 – BitFinex
Geçtiğimiz yıldan bu yana bir miktar irtifa kaybetti. KYC şartı aranmadan hemen her gün 10 BTC tutarında işlem yapılabilmektedir. Amerika sınırları içindeki yatırımcılara engel konmuş durumdadır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar