Kripto Para Birimleri Meydan Savaşı - KoinRehber

Kripto Para Birimleri Meydan Savaşı

Kripto para birimleri meydan muharebesi gittikçe kızışıyor. Libra kripto parasına bir Salvo da Çin’den geldi. Çin Kongre Mali ve Ekonomik İşler Komitesinde eskiden görevli olarak Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda çalışan bir yetkili, Libra kripto para biriminin başarılı olamayacağı tezini savundu. Genel Müdür Yardımcısının adının Huang Qifan olduğu bilgisi paylaşıldı. Libra kripto para biriminin neden başarılı olamayacağını da anlattı.

Devlet Desteği Şart

Eski Genel Müdür Yardımcısı Qifan, başarısızlığın sebebini, yetkililerin desteklememesine bağladı. Bu projenin, kesinlikle istikrarlı bir değere sahip olamayacağını iddia etti. Çin hükümetinin, hem kripto para birimi hem de bunun ekonomiye katkısı mevzuunda, DC/EP projesinin daha olgunlaşmış bir proje olduğuna dikkatleri çekti.  Ve bu projeyi savundu.
Çin Kongresi, kripto yasasını kabul etmişti. Bu yasa, piyasaları olumlu etkilemişti. Bu yasanın takdir gördüğüne değinen Qifan, aslında takdirden daha çok endişe duyulduğunu söyledi. İddialarını dile getirmek üzere, Şangay Bund Zirvesi içerisinde de yer aldı.

Şangay Bund Zirvesi

Zirveye pek çok kişi katıldı. Sosyal medya ağı Facebook CEO’su olan Mark Zuckerberg de zirveye katılanlar arasındaydı. Zuckerberg, Çin hükümetinin kripto para birimlerine yönelik planları üstünde endişeleri olduğunu dile getirdi. Katılımcıların önündeki sunumunda Zuckerberg, Çin Kongresi kararı ve sonrası ortaya çıkan planların, kripto para birimleri üstünde önemli bir tehdit oluşturduğunu savundu. Bu tehdidin de ancak Libra ile yenilebileceğine temas etti. Çin tarafından çıkarılacak dijital para projesinin daha ileri seviyede olmasından ötürü, kripto para düzenleyicilerinin, stablecoin kriptoyu durdurmaları gerektiğini, bir kez daha düşünmelerinin altını çizdi.
Zuckerberg tarafından yapılan bu açıklamaya karşı Qifan, Libra kripto para biriminin başarılı olamayacağı çıkışını yaptı. Çin, bu yenilik için tam altı yıldır çalışıyordu. Qifan, Çin Hükümetinin bu kripto parayı desteklemediği için asla bir gelişme sağlayamayacaktır, dedi. Kesinlikle bu kripto para biriminin sabit bir gelir tutturamayacağını da sözlerine ekledi. Bu aşamada sosyal zenginlik kurmanın zor olduğunu söyledi. Çin kripto para projesini savunan Qifan, Çin Halk Bankası tarafından tam beş yıldan bu yana çalışılan bir projeden bahsetti. DC/EP adlı projeyi savundu. Artık olgunlaştığını söyledi. Dünya üzerinde kripto para birimi tanıtan ilk banka olacak gibi görünüyor, dedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar