Kripto Para Birimlerinin Balinaları - KoinRehber

Kripto Para Birimlerinin Balinaları

Son on yılda hem Bitcoin hem de diğer alt coinleri benimsemiş durumdaki bazı yatırımcılar bu piyasanın balinasına dönüştü. Kripto para birimlerine olan ilgiyi 2009 senesinden bu yana benimseyen bu kişilere balina adı takıldı.
Sürekli Gündemde ve Eleştiri Odağındaki Sanal Paralar
Bitcoin ve alt coin kripto para birimleri, çıktıkları ilk günden bu yana gündemin zirvesinde yer alıyorlar. Aynı zamanda da eleştirilerin de merkezindeler. Onca yıldan bu tarafa eleştirilerin ve güvensiz bir ortamın varlığından bahsediliyor. Tüm bu eleştirilerin ve söylentilerin dışında kalan az sayıda insan bulunuyor. Bu insanlar, kripto paraları diğer insanlara nazaran daha fazla benimsemekle tanınırlar. Bunların piyasa üstünde yaptıkları hareketlerle piyasanın balinası konumuna geliyorlar.
Balina terimi, piyasayı olumlu ya da olumsuz etkileme gücünü ifade ediyor. Balina kapsamına girenler, kripto yazı içeren ekosistem adına bir mecaz demek olan ve bu yatırım okyanusunda yer alan büyük oyuncuları anlatan bir tabirdir. Piyasa üstündeki hâkimiyeti ile piyasanın eğilimini ön görür. Küçük yatırımcının para kazana bilmek adına kendine yanaşmalarını fırsata dönüştürür. Oluşturduğu akıma kapılan küçük balinaların seyrini, üst seviyeden yaptığı için, tablonun geneline hükmederek kazancını pekiştirir. Bitcoin ve diğer tüm alt coinler, bu terime sahip kişilerin güdümündedirler. Bu alandaki en büyük balina olarak, Bitcoin’in ortaya çıkarıcısı Satoshi Nakamoto görülüyor.
Para Kazanmanın Yolu; Balina Bulmak
Balina tespiti küçük yatırımcı için çok önemlidir. Ufak meblağ sahibi yatırımcı, alım satım zamanlarını kestiremez. Balinanın yapmayı düşündüğü hareket dalgasına kapılmayı başarmak oldukça mühimdir. Elindeki az ana malını zayi etmesi olasılığı ile ağır kayıplar verebileceğinden endişe eder. Bundan ötürü piyasanın eğilimini iyi gözlemlemek zorundadır. Son günlerde balina tespiti yapan bir program geliştirildi. Geliştirilen bu uygulamaların kesinlik adına bir gerçeklikleri söz konusu değil. Kripto para birimlerine dair piyasasının, daha doğru anlaşılmasına katkı sunacak en doğru hareket, elbette doğrudan piyasa ile temastır.
Sanal Dünyadaki küçük yatırımcılar küçük balık oldukları farz edilir. Bu yatırımcıların para kazanmaları için balinanın hareket işlemlerini ya ön görmesi ya da bizatihi gözlemlemesi gerekir. Ancak bu şekilde para kazanabilir.
Bunun da bazı ip uçları vardır. İlk olarak; balinanın işlem yaptığı siparişin ya da işlemin ziyadesi ile artışını gösteren defterleri onu ele verir. Başka bir gösterge de, son derece durağan bir piyasa gününde hem fiyat hem de belirsizlik üstündeki ani oluşan değişim, balinayı ele verir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar