Kripto Para Borsalarında Marjin Ticareti - KoinRehber

Kripto Para Borsalarında Marjin Ticareti

Marjin, adı son zamanlarda sık duyulan bir kavramdır. Kripto para borsalarında sık olarak karşılaşılan bir terimdir. En son Binance içerisinde başlatılan Marjin ticareti, teminatlı işlemlerin genel adıdır. Geleneksel finansın kullandığı bir araçtır. Bu işlem türünü ilk olarak kullanan borsa, BitMEX kripto borsasıdır. Uygulaması ile bu işlem türünün kripto borsalar için de uygun olduğu test edilmiş oldu. Binance borsasının bu işlem türüne dair attığı adım ile de işlem yoğunluğu arttı.
Teminatlı İşlem Ticareti Ne Demektir?
Marjin, teminatlı işlem ticareti manası taşır. Bu işlem, borsalar üstünden alınan borçların, fon olarak bir nevi alım satım faaliyetine dair yapılan işlem anlamına gelir. Sistem içerisindeki bir yatırımcı, sahip olduğu fonu teminat olarak gösterir. Borsanın içerdiği platformdan bu teminat ile borç alır. Aldığı borç miktarı ile dilediği şekilde yatırım yapabilir. Yatırım miktarını artırmak isteyen yatırımcıya teminat fonu ölçüsünde artırım iznini ancak sistem verir. Platformun verdiği bu izin ile de yatırımcı, kaldıraçlı sistem ile de pozisyon alabilir.
Marjin Ticareti Hangi Prensiplere Göre İşler?
Yatırımcı, Marjin Ticareti ile pozisyon almak istiyor ise hesabında bir miktar teminat barındırması gerekmektedir. Hesabındaki varlıklar sayesinde yatırımcı, izin verildiği miktarda kaldıraçlı sistem ile yatırım yapabilir. Kaldıraç oranının miktarı kadar pozisyon alabilir. Kaldıraç oranı, teminatlı işlem ticareti için ayrılmaz bir yapıdır. Oran ise borç alınan paranın teminat olarak verilen miktar ile oranı ile hesaplanır.
Marjin Ticareti ile yapılan işlemler için en çok dikkat edilmesi gereken konu, MARGİN CALL konusudur. Bu bir nevi teminat çağırma demektir. Alınan pozisyonun gittiği durum ile alakalıdır. Yatırımcı teminatlı olarak işlem yaparsa ve alınan pozisyon zarar yazarsa, teminat çağırma devreye girer. Devreye girmesi için zararın, teminat miktarına ulaşması gerekmektedir. Teminat ilavesi yapılmazsa, zararın boyutu ile pozisyon kendiliğinden kapanır. Bin dolar tutarında bir teminat ile on katı kaldıraçla işlem yapan bir yatırımcı, yüzde on zarar etse, teminat miktarına erişecektir. Dolayısı ile pozisyon da düşecektir. Buna da tasfiye yani likidasyon adı verilmektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar