Kripto Para için Japonya Bir Dizi Önlem Alıyor - KoinRehber

Kripto Para için Japonya Bir Dizi Önlem Alıyor

Japonya Sanal Döviz Borsası Derneği,  kripto para birimleri bir dizi değişimler yaşadığını iddia etti. Bunun üstüne yatırımcıyı koruma temel tabanlı önlemlerin alınacağına değindi.

Hacker Önlemleri Alınıyor

Japon Times tarafından verilen kaynaklara göre, JVCEA’nın kripto para yatırımcıların güvenliğinin sağlanması adına kural değişikliğinin kabul edildiğini açıkladı. Güven endeksli yapılacak değişikliğin ise kendine has kurallar içereceğinden bahsedildi. Tüm bu kural değişikliğinin kabul edildiği de, ifadede yer aldı. JVCEA, piyasada bulunan kripto para birimlerine bir etiket koyacak. Bu da yatırımcıların kullandığı mevduatın yüzde 10 ila 20 arasındaki bir değere denk gelecek, dedi.
Hackerler, Zaif Exchange’den tam 60 milyon dolarlık bir kripto para birimini çalmayı başarmıştı. Bitcoin bazlı işlem gören bu şirket, hacker saldırısının, üç gün sonra anca keşfedildiğinden bahsetti. Bu çalma olayı, yeni kararların gelmesini tetikleyen bir olay olarak görüldü.
Japonya'nın Finansal Hizmetler Dairesi (FSA), Zaif’in sahiplerinin Tech Bureau Corp üstünden, olay ile alakalı bir raporun gönderilmesi ile durumun fiziksel temel tabanlı da denetlenmesini istemişti. FSA tarafından duruma dair bir emir yayımlandı. Olayın hemen bildirilmemesinin nedenleri soruldu.
JVCEA ise, kendisinin dayattığı eski kuralları, yeniden sorgulama aşamasına geçti. Yenilenecek kurallar, FSA onayı sonrası hayata geçeceği açıklandı. Yapılanların, Japon kripto para yatırımcılarını korumak adına alınanbir dizi önlem olduğu söylendi.

Rezil Soygunun Getirdikleri

Kripto para yatırımlarını düzenlemek adına bir takım işlemler başlatıldı. JVCEA, yaşanan ve rezil olarak adlandırılan Coincheck soygunu sonrası kurulmuştu. Soygunda tam 600 milyondan fazla XEM kriptonun, korsanların cebine girdiği bilgisi paylaşıldı. Hükümetin onayından geçen ve 16 borsayı temsil eden organizasyon, Japonya’daki kripto para birimlerine dair kamu güvenliğinin yeniden temellendirileceğini açıkladı.
JVCEA, dijital para birimleri endüstrisinin, kendi kendini düzenleyebileceğinden bahsetti. FSA nezdinde sertifika başvurusunun da yapıldığı ifade edildi. Mevzuatın çıkarılmasında Hükümete yardım edileceği söylendi.
Değişikliğin inceleme aşaması iki ayı buldu. Zorluklarla dolu iki ayın ardından, FSA tarafının JVCEA’yı dikkatle tetkik edileceği bildirildi. Kendilerini düzgün bir şekilde idare etmelerinin de temin edileceği söylendi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar