Transfer Edilemeyen Dijital Para Petro - KoinRehber

Transfer Edilemeyen Dijital Para Petro

Venezüella, kripto para çalışmalarına altı kadar önce başladı. Başlangıcından bu yana belirsizlikler içerisinde kaldı. Tüm olumsuzluklara rağmen Başkan Nicolas Maduro Hükümeti, sistemin çalışacağında ısrar ediyor. Transfer Edilemeyen Dijital Para Petro kullanılarak işlem yapılmaya çalışılıyor.
Amerikan Yaptırımlarına Karşı
Maduro, ABD yaptırımlarını yok etmenin çarelerini arıyordu. Bunun için Petro kripto parayı piyasaya sürdü. Petro’nun bazı sorunları bulunuyor. En önemli sorunu alınan Petro’nun kalıcı olarak sizde kalması oluşturuyor. Sorunu herhangi bir para ya da mal veya diğer kripto paralar ile değiştirilememesi oluşturuyor. Hükümet tarafından değeri 60 dolar seviyelerine çıkarıldı. Buna rağmen birçok borsa içerisinde listeye dahi giremiyor.
Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nden Moises Rendon bir demeç verdi. AFP’ye yaptığı açıklamada; “Petro kripto para piyasada hala mevcut değil” şeklinde bir açıklamasında bulundu. Açıklamanın aksine Maduro, 1 Ekim itibarı ile dijital bir para birimi olarak işlem göreceğini açıkladı. 2003 senesinden bu yana gerekli değişimler ile faaliyet gösterdiği açıklandı. Bu süre zarfında gerekli kontrollerin sağlandığı belirtildi. Özel firmaların rahatlıkla erişebileceği ve açık artırma şekliyle işlem göreceği bir para olacağı ifade edildi. Maduro, Transfer Edilemeyen Dijital Para Petronun küresel pazarda yerini alacağını belirtti.
Kurtarmada Geç Kalındı
Rendon, Transfer Edilemeyen Dijital Para Petro için geç kalındığını söyledi. Kurtarmada geç kalındığını ifade etti. Bu durumdan bir şey elde edilemeyeceği ve güvenli bir ortamın olmadığını sözlerine ekledi. Venezüella hükümetinin Petro değerinin serbest şekilde dalgalanmasını önlüyor, dedi. 
Venezüella, petrol endüstrisine dayalı bir ülke konumunda. Amerika’nın uyguladığı ekonomik yaptırımları ülkeyi boğuyor. Hükümet bu noktada umutsuzluk içerisinde kalıyor. Maduro, Mart ayında yapılan birçok törende açıklamalarda bulundu. 100 milyon Petro’nun piyasaya sürüldüğü halde çok fazla işlem görmediği görüldü. Maduro, Petro Blok Zincirinin NEM platformu üstünden işlem göreceğini açıkladı. 5 milyar değerinde satın alma niyetinin gerçekleştiğini açıkladı. 25 Mart ile 6 Mayıs tarihleri arasında 2,250 üniteye eşdeğer işlemin olduğunu kaydetti. Şubat ayında 38,4 milyon Petro lansmanı yapılması gerekiyordu. Mart ayında da bu rakamın 44 milyon olmalıydı. Bu rakamların kamu satışları ile gerçekleşmesi gerekiyordu. Hükümetin 17,6 milyon dolar ayırması ile Transfer Edilemeyen Dijital Para Petro desteklenmeliydi.
Risk Oranı Çok Yüksek
Cryptocurrencies şehrinde yaşayan Armando’ya göre Petro almak risk içeriyor. Bir nevi petrol yatırımı gibi duran bu yatırımı kayıp olarak değerlendirdi. Dünyadaki en büyük ham petrol alanında bulunan Orinocco Kuşağı, Venezüella’da bulunuyor. Petrol uzmanı Luis Oliveros, ham petrol alanı hakkının nasıl kullanılacağının bilinmediğini iddia ediyor.
Özel National Cryptocurrency Association Başkanı Jose Angel Alvarez, serbest hareket ve açık kurallara tabi olması halinde Petro’nun listelerde yer bulacağını açıkladı. Washington tarafından Petro işlemlerinin yasaklandığı da bir engel oluşturuyor. Birçok risk değerlendirme kuruluşu da Petro’yu bir aldatmaca olarak gösteriyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar