Bitcoin Cash Nedir ? - KoinRehber

Bitcoin Cash Nedir ?

Bir elektronik nakit olarak tanımlanan ve internet kullanıcıları için geliştirilmiş bir kripto para birimi olan Bitcoin Cash, herhangi bir merkeze bağlı olmadan işlem gören, üçüncü taraf olmadan işlem yapılan bir para birimidir. Bitcoin sanal para biriminin geliştirilmeye açık olan tarafı  olarak kabul edilen ve açık kaynak kodlu bir platform olan Bitcoin Cash, blockchain sisteminin bir dalı olmasının yanı sıra ölçeklendirme potansiyeli en fazla olan bir sanal coin sistemi olarak kabul edilmektedir.
Bitcoin kodlarınında yer alan blok başına 1 mb veri sınırının olması ve saniye de üç işlem yapılabilmesine izin verilmesi teknik anlamda yeterli görülmediği için geliştirilen Bitcoin Cash, Bitcoin’in üretiminin aksaması ve alım satım yapanların diğer para birimlerine yönelmesi sonucunda doğmuştur. Bitcoin’in kaybettiği değeri yükseltmek için geliştirilen Bitcoin Cash ile birlikte hem bitcoin hem de Bitcoin Cash yükselişe geçerek yatırımcıların gözdesi olan sanal para birimleri haline geldiler.
Bitcoin Cash Nasıl Çalışır ?
Madencilik sistemine göre üretilen ve BIP91 protokolüne göre kısa süre de üretilebilen Bitcoin Cash, BIP 141 Blok boyutunun korunarak sadece SegWit kabul edilmesi şeklinde protokolünü aktive etmektedir. İşlem hızı ile ön plana çıkmış olan Bitcoin Cash, günümüzde en fazla işlem gören kripto para birimleri arasında yer alıyor. Yeniden değer kazanan ve günümüzde 1 Bitcoin Cash, 290 dolar değerinde olup geleceğin en önemli kripto para birimi olacağı öngörülmektedir. Dünya genelinde 4.8 milyar dolarlık değere sahip olarak en fazla değere sahip olan 4. Kripto para birimi olan Bitcoin Cash alım ve satımı yapmak için bir cüzdan sahibi olmanız gerekiyor. Fiziksel cüzdan güvenliği üst düzeyde olan bir sanal para olması ve yazılımsal hash sorunlarına yer vermemesi gibi özellikleri ile sizlere avantaj sağlayan Bitcoin Cash, tekrar oynatma ve ortadan kaldırma koruması gibi iki farklı güvenlik önlemine sahiptir. Blok boyutunu 8 MB kapasitesine çıkararak ağ sıkışması sorununu ortadan kaldırıyor olması da sizlere sağladığı özelliklerden biridir. Binance üzerinden işlem gören ve dünya genelinde en fazla işlem gören 3. Kripto para birimidir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar