Doge Coin Nedir ? - KoinRehber

Doge Coin Nedir ?


2013 yılında geliştirilen bir kripto para birimi olan Doge Coin çok hızlı bir şekilde benimsenmiş ve 2014 yılının ilk çeyreğinde 60 milyon dolarlık bir pazara sahip olmuştur. Logosunda Shıba Inu cinsi popüler bir köpek resminin yer aldığı Doge Coin, günümüzde de en fazla işlem gören kripto para birimleri arasında kendine yer bulmuştur. Günümüzde 122 milyar adet Doge coin piyasa da yer alıyor. Bitcoinden farklı olarak popüler bloackchain zincirleri çok hızla dolup mikro gönderimler ile gönderim ücretlerinin minimum düzeyde tutulduğu bir kripto para birimi olan Doge Coin, oldukça işlevsel bir kripto para olduğu içinde yatırımcılar tarafından çok fazla tercih ediliyor ve en çok işlem gören kripto para birimleri sıralamasında 12. Sıra da yer alıyor.
Açık kaynak kodlu bir kripto para birimi olan Doge Coin, yazılımcılar tarafından işlevsel özelliklere sahip olacak şekilde geliştirildiği için kısa süreli kripto para birimlerine karşın uzun yıllardır piyasalarda yer almayı başarmıştır. İnternette Doge Coin hakkında çok fazla espri yer almış, Tesla ev Space X CEO’su olan Elan Musk, Twitterdeki sayfasında kendisini Doge Coin CEO’su olarak tanıtmış ve bu esprilere bir yenisini eklerken Doge Coin’in uluslararası alanda reklamını yapmıştır. Elon Musk tarafından hakkında twitler atılmış olması da güvenilirliği kanıtlamış olan Doge Coin yazılımcılar Billy Markus, Jackson Palmer tarafından geliştirilmiştir. 2013 yılında geliştirilerek piyasaya sürülen ve ilk işlem gördüğünde 0,00056 dolardan satılan Doge Coin 2018 yılın Ocak ayında 0,15 dolardan işlem görmüş, güncel olarak 0,01 dolar üzerinden işlem görmektedir. En yüksek zirvesini 2018 Ocak ayında gören Doge Coin, Scrypt temelli olan Hash algoritması kullanılarak madencilik metodu ile üretilmektedir. Blockchain sisteminde her bir blok 10 bin Doge Coin yatırımcılara ve madencilere ödül olarak dağıtılmaktadır.
Şaka amaçlı olarak geliştirilmesine başlanılan ve geliştirilme süreci bittiğinde deneme amaçlı piyasaya sürülen Doge Coin kısa süre de çok fazla yatırımcıyı kendine çekmiştir. Günümüzde de çok fazla sayıda yatırımcıya sahip olan Doge Coin Binance üzerinden işlem görmektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar