Ethereum Nedir, Nasıl Çalışır ? - KoinRehber

Ethereum Nedir, Nasıl Çalışır ?

Kripto para dünyasında yer alan bir kripto para olan, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan ethereum, blockchain teknolojine sahip kripto işletim sistemidir. Bitcoinden farklı olarak merkeziyetsiz uygulamalar oluşturarak dağıtımı yapılan açık kaynak kodlu br platform olarak da tanımlanan ethereum kullanıcılara sağladığı özgürlük ile daha fazla alt coin üretilmesini sağlamıştır. Günümüzde bitcoinden sonra en fazla işlem gören kripto para birimi olan ethereum, bitcoin blockchaininden daha yenilikçi ve daha özgür olduğu için farklı coinlerin üretilmesine olanak sağlıyor. Ethereumu, bitcoin ile kıyasladığınızda şu farklılıklar ortaya çıkıyor.
1 ) Bitcoin teknolojisinde yapılabilecek işlemler kısıtlıdır, ethereum teknolojisinde ise yeni yazılımlar  ve yeni alt coinler üretebilecek bir işlem kapasitesine sahiptir.
2 ) Ethereum sistemi daha yenilikçi ve daha merkeziyetsiz olduğu için tüm işlemler dağınık bir şekilde farklı cihazlar üzerinden saklanıyor.
3 ) Bitcoin madenciliği yapıyorsanız işlem gücünüze göre kazanç sağlıyorsunuz. Ancak ethereum madenciliğinde kazanç oranınız gücünüze göre değil üreticiler arasındaki dengeye göre dağıtılıyor.
4 )Bitcoin sisteminde bir blok oluşturma süresi 10 dakika iken, ethereum sisteminde bu süre 10 saniyedir. Onaylanma süresi çok daha kısa süre olduğu için bitcoine göre daha avantajlı oluyorsunuz.
Ethereum Nasıl Üretilir ?
Ethereum üretebilmek için bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Ethereum cüzdanız oluşturduktan sonra bilgisayarınıza ethereum madenciliği için gerekli programları yüklemeniz gerekiyor. Ethereum üretimini bireysel olarak ve bir ethereum üretim havuzuna dahil olarak yapabiliyorsunuz. Bir havuza dahil olduğunuzda bireysel olarak üretebileceğiniz miktardan daha fazla üretebilirsiniz. Bitcoinde olduğu gibi üretim yapabilmek için yüksek işlemcili cihazlara ihtiyaç duymuyorsunuz. Bir ekran kartı üzerinden ethereum üretimi yapabiliyorsunuz.
Ethereum Nasıl Çalışır ?
Yeni geliştirilmiş bir coinin piyasaya sürülebilmesi için ICO  ( ilk para teklifi ) verilebilmesi için kitlesel olarak toplanılan fonlar, ethereum kripto para biriminin para değeri olan ether ile  yapılıyor. Bu açıdan bakıldığında ethereum yeni kripto para birimlerinin piyasasay sürüldüğü bir sistem olarak da kullanılıyor. Ethereum alım satımı yapabilmek için tebrik bilgiye ihtiyacınız bulunmuyor. İlgili kripto para alım satım sitelerinde üyelik açarak ethereum alım satımı yapabiliyorsunuz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar