IOTA Nedir ? - KoinRehber

IOTA Nedir ?

2015 yılında David Sonstebo, Sergey Ivancheglo, Dominik Sxhiener, Serguei Popov tarafından geliştirilen, nesnelerin internetine odaklanmış bir kripto para birimi olarak tanıtılan IOTA, blockchain yerine tangle adlı kimliksiz ce merkeziyeti olmayan bir dağıtım sistemi kullanmaktadır. Bu sayede veri transferini de kolayca gerçekleştiren IOTA, diğer kripto para birimlerinden çok farklı özelliklere sahiptir. IOTA sahipleri, kendilerinden önceki iki işlemi onaylayarak sistemi devam ettirmektedirler. Aksi durumda sistem kendileri için tıkanacaktır.
Akıllı nesnelerin kullanıldığı, verilerin kripto para piyasasında satılabildiği, cihazlarınızın ürettiği  bilgileri açık bir pazarda satabildiğiniz, daha fazla veri elde edebildiğiniz bir sistem üzerine kurulu olan IOTA, tangle alt yapısı ile sizlere avantaj sağlıyor. Tangle alt yapısı kullandığı için madenciliği yapılamayan IOTA’ların tamamı üretilmiş, dağıtılmış ve piyasa da işlem görmeye devam etmektedir. IOTA madenciliği yapılamasa da IOTA veri madenciliği yapılabilmektedir. IOTA içinde yer alan verilerin sayısı artırılarak, şirketler tarafından IOTA ağlarına katılım sağlanarak fiyatlarının yükselmesi sağlanmaktadır. Piyasa da yer alan şirketler, IOTA ile anlaşma sağladıklarında IOTA fiyatlarında artışı meydana gelmektedir. Bu güne kadar IOTA ile anlaşma yapan şirketler arasında Nissan, Bosch, Fujitsu gibi büyük markaların yer alması fiyatlarının çok yükselmesine katkı sağlamıştır.
Bitcoinden Farklı Nelerdir ?
1 ) Blockchain teknolojisi ve alt yapısı yerine Tangle alt yapısı kullanan IOTA bu sayede veri transferini ve dağıtımını daha hızlı yapmaktadır.
2 ) Daha hızlı transfer işlemi yapılmasını sağlayan Tangle alt yapısını kullandığınız işlemler için veri hizmet ücreti bulunmamaktadır.
3 ) Bitcoinde blok oluşumu ve madencilik gibi bitcoin üretimi mümkünken IOTA da üretim tamamlanmış ve üretilen IOTA2ların tamamının dağıtımı yapılarak piyasa da işlem görmeye başlamıştır.
IOTA Nasıl Alınır ?
Merkezi Almanya’da olan IOTA satın almak veya satışını yapmak için; Bitfinex, Cex.io, Binance gibi güvenilir piyasaları tercih edebilirsiniz. Hesap açarak güvenli bir şekilde alım satım yapabileceğiniz IOTA için değer takibi yapmak istediğinizde Coinmarketcap sitesini tercih edebilirsiniz. Anlık ve güncel değerleri takip edebileceğiniz bir site olan Coinmarketcap, tüm kripto para birimlerinin değerlerini takip edebileceğiniz güvenilir bir sitedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar