Litecoin Nedir ? - KoinRehber

Litecoin Nedir ?

Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirilmiş bir kripto para birimi olan Litecoin, bitcoinin sahip olduğu hataları düzeltmek adına yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilmiştir. Merkezi olmayan ve merkeziyetsiz açık kaynak kodlu bir blockchain sistemi üzerinden işlem gören kripto para birimi olarak 2011 yılında işlem görmeye başlamış ve ilk işlem gördüğü dönemde büyük bir başarı yakalayarak adından söz ettirmiştir. Günümüzde de çok işlem gören kripto para birimleri arasında yer alan Litecoin günümüzün gümüşü kabul edilip altın olarak kabul edilen bitcoinden sonra gelmektedir.
Bitcoinden farklı bir algoritma ile çalışan Litecoin, işlem onay sürelerini bitcoine göre çok fazla düşürmektedir. Gönderim hızını artıran ve diğer kripto para birimlerine göre daha hızlı gönderim imkanı sağlayan Litecoin bu özellikleri ile sizlere avantaj sağlamaktadır.
Litecoin -  Bitcoin Farkları
1 ) Bitcoinde her blok oluşması için geçmesi gereken süre 10 dakika iken, Litecoinde bu süre 2.5 dakika olarak dörtte bir oranındadır.
2 ) İşlem gören ve dolaşımda yer alan bitcoin miktarı 21 milyon ile sınırlıyken litecoin de işlem gören miktar 84 milyon olarak belirlenmiştir.
3 ) Litecoin, bitcoinden farklı bir algoritmaya sahip olduğu için bireysel bilgisayarlar ile madencilik yapılabilmektedir. Bitcoin için kişisel bilgisayarlar yetersiz kaldığından yüksek işlem gücüne sahip bilgisayarlar kullanılmaktadır.
Litecoin Nasıl Çalışır ?
Litecoin; bitcoin madenciliği için üretilmiş olan ASIC adlı cihaz ile üretilmektedir. Litecoin madenciliği yapabilmek için bilgisayarınızın ekran kartını kullanabilirsiniz. Eğer ASIC cihazını kullanmazsanız litecoin üretim miktarınız ve kar etme oranınız düşecektir. Litecoin madenciliği yapanların sayısında muazzam bir artış oluşması, işlemci kapasitelerinde artışa gidilmesi nedenlerinden dolayı litecoin madenciliği gittikçe zorlaşmaktadır.
Alım satımı için bitcoin gibi teknik bilgilere ihtiyaç duymuyorsunuz. Oldukça kolay bir şekilde alabileceğiniz ve satabileceğiniz Litecoin kripto para biriminde alım satım işlemleri diğer para birimlerine göre daha hızlı gerçekleşiyor. Kripto para birimi alım ve satımı yapılan sitelere üye olarak Litecoin alabilir, pozisyonunuza göre değerlendiğinde satabilirsiniz. Alımı ve satımı nın kolay olması Bitcoine göre avantaj sağlayacağınız konulardan biridir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar