LİTECOİN - KoinRehber

LİTECOİN

Litecoin Nedir?
Litecoin bir altcoin sistemidir. Bu sistem ilerleyişi göz önünde bulundurulan ve her bitcoin borsasında değerlendirilen etherium, ripple gibi sürekli istikrar gösteren bir alt coin değildir. Bu nedenle de ani yükseliş ve ani düşüşler ile kişileri ters köşe yapabilmektedir. Yüksek kazançlar sağlamasına yönelik çalışmaları ile birlikte pek de rağbet görmemektedir.
Aslında Litecoin, bitcoine tepki olarak çıkmış bir coin sistemidir. 2011 yılında bitcoin sisteminin açıklarını bulan Charlie Lee aracılığı ile dünyaya tanıtılmış olan bir kripto paradır. Bu kripto paranın çıkış noktası 2011 yılında bitcoinin yerine geçeceği görüşünde olsa da günümüzde alt coinden ibaret olmanın üstüne çıkamamıştır. Fakat piyasaya bitcoini yerinden edecek ve sistem açıkları ile piyasadan bitcoini silecek tarzda üretilmiş ve sürülmüştür.
Litecoin 2011 yılında üretilir üretilmez piyasaya sunulmuştur. Ancak popülerlik kazanması ve piyasada kendine yer edinmesi 2018 yılına kadar zorluklar yaşayarak olmuştur 2019 yılında da ani değer kayıplarından ya da ani yükselişlerden kar elde etmek isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. 2019 yılında popülerlik kazanan bu sistem ile 2020 yılına girerken de hala aynı yükselişlerde kalacağı görülmektedir.
Litecoin Avantajlı mıdır?
  1. Litecoin bitcoin gibi bir merkez kaynaklı piyasaya sürülen sistem değildir. Blockchain üzerinden işlem görür. Kripto para olarak kendini günümüzde de kabul ettirmiş bir sistemdir. kimisi için alt coinden ibaret değildir, kimisi için ise yüksek getirisi olan ve kripto para borsasını okumayı bilen insanları zengin eden bir işlemdir.
  2. Bitcoin açığını bularak sisteme sürüldüğü için piyasada son derece güvenlikli hacmi ile yer almaktadır. Bu coinin güvenlik duvarının bitcoinden daha güçlü olduğu düşünülmektedir.
  3. Kripto para borsasında bir milyar dolar işlem hacimi üzerinden değer görmüş ve bu değerde de hala piyasada dolaşan litecoin bulunmaktadır.
  4. Blok oluşturma hızı bitcoinden daha fazladır. Zaman kaybı yaşanma hızı beş dakikayı geçmemektedir. Bu da bitcoin ile kıyaslandığında daha güvenli ve kırılması zor bir kripto para olduğunu gösterir. Fakat nedense bitcoinin yerine geçememiş ve altcoin olmaktan öteye de gidememiştir.
  5. Kişisel bilgisayar ile kripto madenciliği yapılırken litecoin üretimine izin verilmektedir. Bu yönden bireysel kullanıcılarına da avantaj sağlamaktadır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar