Monero Nedir, Nasıl Çalışır ? - KoinRehber

Monero Nedir, Nasıl Çalışır ?

Hızlı, güvenliği ve gizliliği ile adından söz ettiren XMR ( Monerao ), kendi kendinizin bankası olmanızı sağlayan bir kripto para birimidir. Sizden başka kimse hesaplarınızı, işlemlerini görmediği için Monero ile güvenli ve gizli bir şekilde işlem yapabiliyorsunuz. Alt yapı olarak CryptoNote adlı protokolü kullanan Monero, madencilik yapılarak üretilen bir kripto para birimi olduğu için üretim yapılabilir durumdadır. Monero üretmek için tek başınıza madencilik yapamıyorsunuz. Monero madenciliği için madencilik havuzuna katılmanız zorunludur. Diğer kripto para birimlerinden ekran kartınızı kullanarak madencilik yapabilirken Monero’da bu durum söz konusu değildir.
Monero madencilik havuzunda madenciler bir araya gelerek sahip oldukları hash güçlerini birleştirerek coin bloğunu çözmeye çalışıyorlar. Blogun çözülmesinden sonra bloğun çözülmesinde emek harcayan ve emek harcadıklarını kanıtlayan madencilere ödül olarak hash gücü paylaşımı yapılıyor. CryptoNight algoritması ile çalışan Monero, sahip olduğu algoritma sayesinde hem GPU hem de CPU  kullanıcıları tarafından madencilik yapılarak üretilebiliyor. CryptoNight algoritması sayesinde madencilik yapmak isteyen kullanıcılar için özel tasarımlı donanımların gerekliliği engellendiği için kolayca düşük donanımlar ile madencilik yapılabiliyor.
Monero Algoritmasının Özellikleri
Gizliliği ön planda tutan yazılımcılar tarafından geliştirilmiş olan Monero, bu güne kadar 240 geliştiricinin desteklerini sunduğu kripto para birimidir. Kripto para satın alan kullanıcılar sahip oldukları cüzdan adresleri, blockchainleri üçüncü kişiler tarafından görüntülenemediği için üst düzey gizliliğe sahip olan Monero ağ görünmezliği sağlayan özel bir yazılıma sahiptir.
Merkeziyetsiz olan bir para birimi olan Monero, dağıtımlı konsensüs tarafından onaylanmış işlemler kaydedildiği için onaylandıktan sonra değiştirilemez. Blockchainlere kaydedilen işlemler sonrasında yapılan işlemler ile elde edilen moneroların güvende tutulması için üçüncü partilere de ihtiyaç duymuyorsunuz.
Monero işlemlerinde çıkış noktaları, miktarları, varış noktalarını gizlemek için halka imzalar ve gizli halka işlemleri ile birlikte gizli halka adresleri kullanılmaktadır. Halka imzalar olarak tanımlanan dijital imzalar  sayesinde imza atanın kimliği belirlenemez ve takip edilemez. Monero bu özelliği ile gizliliği ön planda tutan bir kripto para birimi olarak işlem gören, alınan ve satılan bir sanal para birimidir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar