Ripple - KoinRehber

Ripple

Ripple Nedir?
Ripple bir alt coin olarak piyasaya sürülmüş olan ve en istikrarlı altcoinler arasında varlığını koruyan önemli bir coindir. Bu sayede oldukça popülerlik göstermektedir. Bitcoin ile birlikte ortaya çıkmış ve Chris Larsen tarafından kurulmuş olan ripple ın, kripto para piyasasındaki sistem yöneticisi ise, Asheesh Birla’ dır. 2012 yılında yeni ve en güncel ripple hali ile “Ripple Pain” olarak yenilenmiş sistem dahilinde halen kullanımda bulunmaktadır. XRP şeklinde dünya geneline yayılmış bir kripto para sembolü vardır.
Ripple’ ın ilk çıkış yeri San Francisco olarak belirlenmiştir. Buradan tüm dünyaya yaılma fırsatı yakalamaktadır. Kripto para oldukça yüksek elektrik masrafı ortaya çıkarması nedeni ile bitcoin madenciliğine tepki olarak doğmuş ve daha alt elektrik harcamaları ile ortaya çıkan teknik gelişimlerini ortaya çıkarmıştır. 100 milyar değerindeki ripple, kripto para madenciliğinin önüne geçmek ve dünya üzerindeki elektrik akımının enerji tüketiminin önüne geçilmesi amacıyla önceden üretilip, bir anda piyasaya sürülmüştür. Piyasa değerini de sabit tutmak amacı ile her yıl düzenli bir şekilde bir milyar dolar değerindeki ripple yıllık bir şekilde sisteme sürülmektedir. Bunun yapılması bilinçli olmakta ve ripple değerleri üreticilerin elinde tutulmaktadır. Bu sayede ani düşüş ve alçalmalardan ziyade yıllık dönem sonunun ne olacağı kesin bir şekilde beklenen ve oldukça minimum seviyelerde sürprizler ile kullanıcılarını şaşırtan bir sistemdir. bu nedenle istikrarlı altcoin olması nedeni ile Türk kripto para borsasında da yerini edinmiş önemli bir para birimidir.
Ripple Avantajlı mıdır?
  1. Kripto para madenciliği ile çalışmamaktadır. Bu nedenle de işlem ücreti minimum seviyededir.
  2. Dünya üzerinde, bahis alırken, alışveriş yaparken tıpkı bitcoin gibi ripple da önemli altcoin olarak kullanılan bir para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır.
  3. Dünya genelinde büyük bankalar ile bağlantısı vardır ve bu nedenle ripple da tıpkı dolar gibi genel bir işlem hacmi görmektedir. Tüm bankalar tarafından tanınmakta ve para birimi olarak kabul edilmektedir.
  4. Akbank Swift işlemlerinde bitcoin ile yapılan transferlere en önemli alt coin olan ripple da eklenmiştir. UBS, Bankof America, Unicredit şirketleri de ripple ile çalışarak finansal kuruluşlara güven aşılayan şirketlerin başında gelmektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar