Satoshi Nakamato - KoinRehber

Satoshi Nakamato

Kimdir?
Satoshi Nakamoto, blockchain kodunu yazmaya başlayan ve bunu da piyasaya süren kişi olarak bilinmektedir. Yani bitcoinin kodlarını yazarak, bitcoinin kurucusu ve blockchain sisteminin üreticisi olan oldukça zeki şekilde ismini ve kodlarını tasarlayan bir kişidir. Aslına bakılırsa bu bir tek kişi midir yoksa farklı milletler arasında bulunan bir grubun ortak ismi midir? Bu konuda yıllardır tartışılan ve belirgin olmayan bir durumdur. Blockchain sisteminin kodları 2007 yılında yazılmaya başlanmıştır. Tabi bu yıl da bir iddiadır. Bitcoin kripto para birimi içerisinde blockchain sistemine dahil olmuş hali ile, 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. Piyasaya sürülmeden bir yıl öncesinde ise Satoshi’ nin bu kodları yazmaya başladığı ve bir yıllık sürede sistemin yüzde yirmilik bir payını tamamlayarak 2008 yılında da sistemi başlattığı bilinmektedir. Dünyada şuan blockchain sisteminin yüzde sekseninin tamamlandığı bilinen diğer bir gerçektir. Yüzde yirmilik pay ile kişiler veya şirketler, kendi kripto parasını üreterek bu sisteme destek olmaktadır. 2010 yılına kadar belirli yerlerde kendini ifade eden ve aktif yazılımcıları ile birlikte çalıştığını sistematik olarak farklı ülkelerden oluşturmuş olduğu kodlar ile birlikte sağlayan Satoshi, 2010 yılından sonra kaybolmuştur. 2020 yılına gireceğimiz bu günlerde hala Satoshi Nakamoto’ dan bir haber ya da herhangi bir işaret çıkmamaktadır.
Gerçek Kişi midir?
Satoshi Nakamoto ismi tabi ki de, gerçek ve bir kişiye verilecek bir isim değildir. Öylesine zekice planlanmış ve kişinin uluslararası kimliğini gizlemeye odaklanarak oluşturulmuş bir isimdir. Bırakın bu kişinin gerçek bir kimliğe sahip olduğunu, hangi milletten olduğunu bile bulabilmek neredeyse imkansızdır. Satoshi adı; Japonca’ da hızlı düşünen ve zeki, çevik anlamına gelmektedir. Naka orta seviyeyi ifade eder, moto ise başlangıç seviyesini ifade eder. Yani bu kişinin kimliği göz önünde bulundurulduğu zaman cinsiyeti hakkında, kimliği hakkında ya da gerçek bir kişi olup olmadığı hakkında yorum yapılamamaktadır. Sadece elde olan veriler ışığında kişinin isminin Japoncadan ileri gelen bir anlam ifade etmesine bakılarak, milletinin Japon olduğu ön yargısına düşülmesi sağlansın diye oluşturulmuş bir tuzak olabilir.
Satoshi Nakamato Hakkındaki Öngörüler
2010 yılından beri yaklaşık on yıldır hiçbir şekilde kod üretimine dahil olmayan ve üretmiş olduğu sistemi çarkın diğer paydaşları ile paylaşan Satoshi, bir sistem midir yoksa gerçek bir kişi midir? Bitcoin alıcılarının aklında olan temel soru ve altcoin üreticilerinin bu sistemde var oluşlarının bir nedeni olarak sorguladığı hususlar arasında yer almaktadır.
Dönem dönem Satoshi olduğunu iddia eden kişilerin sorgulamalarında cevap veremedikleri sistemsel bilgiler ile bu kişilerin gerçek Satoshi olmadığı da açığa çıkmaktadır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar