Stellar (XLM) Nedir ? - KoinRehber

Stellar (XLM) Nedir ?

Geleceğin en büyük bankacılığı olarak nitelendirilen ve günümüzde Ripple için en büyük rakip olan Stellar, popüler bir kripto para birimidir. Stellar güvenlik bakımından diğer para birimlerine göre daha güvenli olma özelliğine sahip. Her platform için ayrı bir cüzdan oluşturabildiğiniz Stellar profesyonel ve deneyimli bir geliştirici ve danışman grubuna sahip.  Bitcoin kurucularının yer aldığı danışman grubu sayesinde kripto para dünyasında adından bolca söz ettiriyor. Stellar Lumens, para alışverişi yapmanızı sağlayan açık kaynak kodlu bir protokol olup, sunucular aracılığı ile değişim ağları oluşturarak sizlere hizmet verir. Protokolün yazılım uygulaması çalıştırılarak diğer Stellar sunucuları ile iletişim sağlanarak değişim ağları oluşturan Stellar bu özelliği ile güvenli bir şekilde para alışverişi yapmanızı sağlar.
Stellar geliştiricileri, para biriminin Ddos saldırılarına karşı korunmasını sağlamak için Lumens adı verilen Stelların kendi para birimi olan tokenlere sahiptir. Lumens, Ddos saldırılarına karşı güvenlik tokenleri olarak hizmet veren özel kripto para birimidir. Ripple ile benzer protokollere sahip olan ve üretimi için ortak madencilik yapılması gereken bir kripto para birimi olan Stellar, daha küçük ve daha az likide sahip olan döviz çiftlerine yönelik olarak daha kolay işlem yapmanızı sağlayan özel bir protokoldür. Ethereum ve Bitcoin ile takas yapmanıza izin veren Stellar, gerçek para birimi olan Amerikan Doları ile de sıkı bir bağa sahip. Ripple ile aynı teknolojik alt yapıya sahip olması, aynı protokoller ile üretilmesi ve işlem görmesi Ripple ile Stellar arasında büyük bir rekabet oluşmasına neden olmuştur. Merkeziyetsiz para birimlerinden biri olan ve kar amacı gütmeyen bir kripto para biri olması ile bilinen Stellar 2018 yılının başında 0,08 dolar iken günümüzde 1 dolardan işlem görüyor.
Ülke sınırları dışında ödeme kolaylığı sağlayan bir kripto para birimi olan Stellar, blockcahin teknoloji ile geliştirilmiş bir para birimi olma özelliğine sahiptir. Açık kaynak kodlu bir protokole sahip olan ve daha hızlı, daha güvenilir bir şekilde işlem yapmanızı sağlayan Stellar günümüzde en çok işlem gören para birimleri arasında yer alıyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar