Tezos Nedir, Nasıl Çalışır ? - KoinRehber

Tezos Nedir, Nasıl Çalışır ?

Merkeziyeti olmayan uygulamalar için geliştirilmiş akıllı sözleşmeler olarak tanımlanan Tezos ( XTZ ),  dijital bir cumhuriyet olarak da tanımlanmaktadır. Kendi kendini yöneten bir blockchain projesi olarak geliştirilen Tezos, kendi kendini doğrulayan, protokolde yapılacak değişiklikler için oylama yapılan bir kripto para birimidir. Yapılacak değişiklikler tek tek ele alınarak oy çokluğu ile karar veriliyor. Chain yönetimi açısından platformlara yenilikler getiren Tezos, yapılacak değişikliklere veya yenileneme işlemlerine birlikte karar veriyor.
Güvenlik konusunda farklı özelliklere sahip olan Tezos, Blockchain’in resmi doğrulama yapma işlemini kolaylaştırmak amacı ile geliştirilmiştir. Kolay bir şekilde yaptığı doğrulama ile akıllı sözleşmelerin güvenliğini sağlayan Tezos sayesinde buglı kodların önüne geçilmiş oluyor. Bu durum güvenlik konusunda maksimum koruma sağlıyor. Sahip olduğu özel pos algoritması ile topluluk üyelerine ağda yapılan işlemlerin onaylanması ve yapılan onaylamalar karşılığında ödül kazanma imkanı veren özel bir kripto para birimi olması da diğer sanal paralardan farklı olarak yönleridir.
Tezos Avantajları
  • Blockchainin kilit özelliklerinden birinin yükseltgenmesi sırasında Tezos’un algoritmasının işlem yapması ve sürdürüldüğü doğrulaması teknolojik olarak gelişmesini sağlamaktadır.
  • Tezos’un yeni özelliklerinin gelişimin hızlandırılması, hataların kolayca tespit edilebilir olması, zincir üzerinde yer alan kullanıcılara ödül vermesi gibi özelliklere sahip olan  bir para birimidir. Zincir üzerinde yer alan her paydaş ödül zinciri oluşturarak paydaşların ödül almasını sağlayabilir.
  • Geliştiriciler, Tezos protokolünde yapılmasını istedikleri değişiklikler için öneride bulunabilir, önerinin yanı sıra öneriye ek olarak fatura da sunabilirler. Bu sayede geliştirme işlemleri tek elde yürütülmediği gibi bakım ve onarım için gereken maliyetlerde kanıtlı bir şekilde paydaşlara sunulmuş olur..
  • Michelson programlama dilini kullanan Tezos,  bu dil sayesinde resmi doğrulamayı bütün para birimlerinden daha hızlı bir şekilde yapmaktadır. Resmi doğrulama ile akıllı sözleşmeler devam ettirilir.
Nasıl Çalışır ?
Arthur Breitman projesi olarak geliştirilen Tezos, paydaşların yer aldığı bir zincir üzerinde yer almaktadır. Paydaşların geliştiriciler olduğu bu zincir üzerinde resmi doğrulama yaparak ödül kazanabiliyor, yapılması gereken değişiklikler ve yenilikler için önerilerde bulunarak da ödül alabiliyorsunuz. Bu yöntemle kazanç elde edebildiğiniz gibi paydaşlarınız için ödüller oluşturabiliyorsunuz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar