Blockchain Teknolojisi Artık Seçimlerde Kullanılacak - KoinRehber

Blockchain Teknolojisi Artık Seçimlerde Kullanılacak

Blockchain teknolojisi yakın zamanda seçimlerde kullanılacak. Güvenliğin ön planda olduğu bu teknoloji sayesinde, seçimler artık daha güvenli olacak. Son dönemde birçok ülkenin vatandaşları seçim güvenliği konusunda endişe etmektedir. Birçok ülkenin liderleri, bu endişelerin farkında olduğunu açıklamıştır. Bazı ülkeler seçim güvenliğini arttırmak için özel çalışmalar yürütmektedir. Yürütülen bu çalışmalar neticesinde ortaya atılan iki farklı fikir oldukça dikkat çekmektedir. Bunlardan ilki seçimlerin, internet üzerinden yapılması bir diğeri ise seçimlerde Blockchain teknolojisinin kullanılmasıdır. Kullanılması beklenen bu iki teknoloji sayesinde seçimlerin ilerleyen dönemlerde daha güvenli olması bekleniyor. Peki seçimlerde Blockchain teknolojisi kullanan ülkeler var mı? Sorunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Afrika Ülkesi Seçimlere Blockchain Teknolojisiyle Gitti

Avrupa ülkeleri günümüzde Blockchain teknolojisini tartışırken, Sierra Leone ülkesi seçimlerini Blockchain teknolojisi ile yaptı. 2018 Yılında yapılan bu seçimler, ülkede yapılan en güvenli ve en tartışmasız seçimler olarak kayıtlara geçti. Ülke seçimlerden önce yabancı bir firma ile anlaşma yaptı. Agora firmasının yönettiği bu seçimler sorunsuz tamamlandı. Her ne kadar bu ülkede eski sistem seçimler olsa’ da sayım işleminde ve oyların saklanmasında Blockchain teknolojisi kullanıldı. Teknolojinin bu seçimde kullanılması birçok ülkenin dikkatini çekti. İlerleyen dönemlerde Avrupa ülkeleri’ de bu teknolojiyi kullanabilir.

Seçimlerde Blockchain Teknolojisi Nasıl Kullanılır? En Büyük Avantajı Nedir?

Seçimlerde Blockchain teknolojisi farklı amaçlarla kullanılabilir. Seçmen kaydı ve seçmenlerin kimlik bilgileri bu teknolojisi sayesinde saklanabilir. Oy kullanımı bu teknoloji sayesinde yapılabilir ve sayılan oylar bu teknolojide tutulabilir. Dünyanın en güvenli teknolojisi olarak lanse edilen bu teknoloji sayesinde sayılan oylar güvenle saklanabilecek. Ayrıca bu teknoloji sayesinde ülkeler ekonomik anlamda seçim döneminde rahatlayacaktır. Zira her seçimde kullanılan kağıtlar, zarflar ve mühürler ekonomik anlamda ülkelere ekonomik olarak ağır gelmektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar