Blockchain Teknolojisi Farklı Alanlarda Kullanılıyor - KoinRehber

Blockchain Teknolojisi Farklı Alanlarda Kullanılıyor

Blockchain teknolojisi, günümüzde farklı alanlarda ve güvenle kullanılabiliyor. Birçok kişi bu teknolojinin sadece finans sektöründe kullanıldığını bilmektedir. Fakat bu düşünce doğru değildir. Bu teknoloji, sağlık, tıp, finans, eğitim, nakliye ve hemen hemen birçok alanda kullanılabiliyor. Drone ile yapılan nakliyelerde ciddi güvenlik problemleri ortaya çıkabiliyor. Drone ile yapılacak nakliyelerde güvenliğin sağlanması için IBM şirketi bir sistem üzerinde çalışıyor. Blockchain kullanımıyla yapılacak olan bu sistem sayesinde artık Drone nakliyeleri oldukça güvenli olacak. Blockchain teknolojisinin nakliye alanında kullanımını gelin birlikte inceleyelim.   

Drone ile Yapılacak Nakliyeler Artık Daha Güvenli Olacak

Yakın zamanda hayatımıza giren drone teknolojisi sayesinde artık birçok farklı işlem kolaylıkla yapılabiliyor. Kimi şirketler bu araçları fotoğraf veya video çekimi için kullanırken kimi şirketler ise nakliye alanında kullanıyor. Fakat nakliye alanında yapılan işlemlerde ciddi bir güvenlik problemi ortaya çıkıyor. Drone ile yapılan nakliye işlemlerinde paketlerin çalınması son derece muhtemel. IBM şirketi bu konuya dikkat çekmek için bir sistem geliştiriyor. Şirketin özel olarak geliştirdiği bu sisteme patent aldığı biliniyor.
IBM firması yapacağı bu sistem sayesinde nakliye işini oldukça güvenli hale getirebilir. Firma paketlere yerleştireceği gizli alarm sistemleri sayesinde paketlerin çalınması engelleyecek. Herhangi bir alarm durumunda drone yükselecek ve merkeze bilgi verecek. Drone’ ların güvenle paket teslimatı yapabilmesi için Blockchain teknolojisi kullanılacak. Bu teknoloji sayesinde drone’ ların hareketi, konumu ve paket ile ilgili bilgileri güvenle saklanabilecek. Yakın gelecekte Drone’ lar üzerinde denenecek bu teknoloji başarılı olması halinde diğer hava araçlarında’ da kullanılması bekleniyor. Ayrıca sistemin başarılı olması halinde gelecekte birçok nakliye işlemi drone’ ların yardımıyla kısa sürede ve güvenli bir şekilde yapılabilecek. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar