Blockchain Teknolojisi Tıp Alanında Yaygınlaşması Bekleniyor - KoinRehber

Blockchain Teknolojisi Tıp Alanında Yaygınlaşması Bekleniyor

Blockchain teknolojisi, yakın zamanda tıp alanında yaygınlaşması bekleniyor. Günümüzde sağlık sektöründe artan masraflar ve güvenlik problemleri oldukça dikkat çekiyor. Bu sorunları çözebilmek için sağlık kurumları ciddi çalışmalar yapıyor. Yapılan bu çalışmalarda gündeme gelen en son çare Blockchain teknolojisi oldu. Kullanılacak bu sistem sayesinde sağlık kurumları hem ekonomik anlamda rahatlayacak, hem’ de hasta güvenlikleri en üst düzeye çıkarılacak. Yakın gelecek birçok sağlık kurumu bu teknolojiye geçebilir. Tıpta kullanılması beklenen bu teknolojinin avantajlarını birlikte inceleyelim.

Güvenlik Artacak

Tıpta Blockchain kullanımı, son dönemde gündemdeki yerini koruyor. Günümüzde hasta bilgileri bilgisayar ortamında saklanıyor. Fakat saklanan bu bilgiler ciddi anlamda tehlike arz ediyor. Zira saklanan bu bilgiler, kötü niyetli kişilerin eline geçebilir veya bilgisayardan bir şekilde silinebilir. Oldukça korkutucu bu durum karşısında yakın zamanda sağlık kurumları bu teknolojiyi kullanmak istiyor. Kullanılacak bu teknoloji sayesinde hasta bilgileri silinmeyecek ve tüm bilgiler güvenle saklanabilecek.

İlaçların İzlenmesi ve Takibi Yapılacak

Sağlık kurumlarında en büyük sorun ilaç takibidir. İlaçların takibi ve izlenmesi son derece önemlidir. Zira bu takip ve güvenlik yapılmazsa sahte ilaçlar piyasaya çıkabilir. Bu teknolojinin kullanılmasıyla birlikte sahte ilaç oranında ciddi derecede azalma meydana gelecektir. Ayrıca ilaç üretiminde hastaya kadar geçen sürede detaylı bir şekilde takip edilebilecektir. İlaçların takip edilmesiyle birlikte taşıma koşulları’ da gün yüzüne çıkacak. Böylelikle ilaç bozulması gibi sorunlar en aza inmiş olacak.

Sağlıkta Dolandırıcılık Son Dönemde Arttı

Son dönemde dünya genelinde sigorta dolandırıcılığı ciddi boyutta artış gösterdi. Bunun temel nedeni, sistemi girilen bilgilerin kolayca değişebilir olması. Tıpta Blockchain kullanımı yaygınlaşmasıyla birlikte bu sorunda tamamen ortadan kalkacak. Zira bu sisteme girilen bilgiler değiştirilemez olacak.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar