Kripto Para Vergi - KoinRehber

Kripto Para Vergi


Türkiye'nin en ünlü vergi uzmanlarından Sedat Büyük, kripto para kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların başında gelen kripto paralardan elde edilen kazançların vergilendirilmesi konusunda detaylı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin mevcut durumdaki kripto paraların alım satımlarıyla ilgili bir düzenleme gelmediği sürece vergiye tabi olmasının mümkün olmadığı belirtildi. Ancak kripto para madenciliği ile ilgili başka bir açıklama geldi.
Vergi Uzmanı Büyük, madenciler için durumun farklı olduğunu ve madencilik faaliyetlerinin sermaye ve emek gerektiren bir iş olduğu için ticari kazanç kapsamında girdiğini ve vergiye tabi olduğunu söyledi.  Madenciliğin ticari bir faaliyet olduğu konusunda sözlerini yineleyen Büyük,  bu sözlere ek olarak madencilik yapan kişilerin defter tutması beyanname vermesi gerektiği konusunda sözlerini yineledi. Madenciliğin ticari bir faaliyet olduğunu ve bir kazanç olması nedeniyle paraya dönüştüğü zaman vergisinin alınabileceği söyledi.
Kripto Para Konusunda Aracı Kurumlar %18'lik Vergiye Tabiidir.
Kripto paralarla ilgili aracı kurumların ve kişilerin durumlarının çok net olduğunu belirten Büyük, kripto para alım satımına aracılık eden kurumunun elde ettiği gelir üzerinden yüzde 18 KDV ödemesi gerektiği belirtildi.
Önümüzdeki Günlerde Ne Olacak
Kripto paralarla ilgili net bir vergi kesilmesi günümüzde pek mümkün değildir. Ancak kripto paralardan elde edilen kazançların harcamaya dönüştürüldüğü zaman vergi kesilmesi mümkün olacaktır. Bu nedenle kripto paralardan kazanç sağlayan kişiler, söz konusu kazançları sadece alım satım yaparak elde ettiğinde, kesilecek olan vergi zaten aracı kurumlardan alındığından ileriki günlerde herhangi bir düzenleme olmayacak. Ancak madencilik yapıp kripto para üretimi yapan kişilerin vergi ödemesi gerekecek. Bu vergi de yukarıda anlattığımız gibi kazancın harcamaya dönüştüğünde mümkün olabilecek. Ya da yakın bir zamanda olmasa da üretilen coin miktarından elde edilen net kar üzerinden vergi alınacak. 
Vergiden Muaf Olunabilir Mi?
Söz konusu kripto paraların üretiminde vergiden muaf olabilmek için, üretilen coine karşılık olarak  gider gösterilebilir. Gösterilecek giderler arasında bu iş için kullanılacak yeni donanım alımı, işi büyütmek için kiralanan  tesis giderleri gibi giderler sayesinde üretim yapan kişi kazancını vergiden muaf tutulabilir. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar