OKB Nedir ? - KoinRehber

OKB Nedir ?


Malta merkezli olarak geliştirilen bir kripto para birimi olan OKB, Ethereum blok zinciri üzerinden oluşturulmuş para birimlerinden biridir. OKEx ekosistem üzerinde yer alan ana para birimlerinden biri olan OKB, yatırımcılara ve kullanıcılara indirimli işlem yapma ayrıcalığı tanımaktadır. Aralık ayı başında 2,62 dolar üzerinden işlem gören OKB, güncel olarak 2,58 dolara gerilemiştir.
OKEx borsası 2014 yılında OKCoin olarak Çin’de kurulmuş ve Çin hükümetinin yasal düzenlemeleri nedeni ile kısıtlandığı için OKEx borsasında işlem görmeye başlamıştır. Alım, satım işlemleri yatırımcıların finansal düzenlemeleri tamamen OKEx borsasında yürütülen kripto para birimi vadeli işlemler yapılmasına olanak sağlayan ve öncü borsalardan biri olması nedeni ile yatırımcılar tarafından tercih sebebi olmuştur. OKEx borsası günlük ortalama olarak 1.5 milyar dolar işlem hacmine sahip olan bir borsa olduğu için OKB kripto para biriminin OKEx borsasında yüksek işlem hacmine sahip olmasını sağlamıştır.
OKB,  OKEx dışında Bitmax, Coinall, Bkex gibi kripto para borsalarında işlem görmektedir. Toplamda dünya piyasalarında 300 milyon adet bulunan ve tamamı dolaşımda olan OKB, madencilik veya coin üretim teknikleri ile üretilemediği için kişisel gönderim, alım satım işlemleri ile elde edilmektedir. 2022 yılında piyasaya sürülmek üzere 700 milyon adet OKB üretimi yapılmaya başlanmış olup 100 milyon adedi erken yatırımcılara, 200 milyon adedi kurucu ekibe, 100 milyon adedi blok zincirlerine dağıtımı için 300 milyon adedi ise ödül olarak tüm yatırımcılara dağıtılmak üzere planlanmıştır. Şu an elinde OKB bulunan yatırımcılar OKEx kuluçka programı tarafından geliştirilmiş tüm projelerde oy hakkına sahiptir.
2018 yılı Haziran ayında 4,76 dolardan işlem gören OKB, zirve noktası olarak 5.28 dolara ulaşmış sonrasında düşüşe geçerek 2,58 dolar seviyelerine gerilemiştir. Yatırımcılarına işlem kolaylığı vade imkanı sağlayan ve dalgalanma riski düşük olan kripto para birimi OKB, günümüzde en çok işlem gören kripto para birimi sıralamalarında 14. Sıra da yer alıyor. Blockchain zinciri üzerinden üretimi yapılan ve piyasalarda tamamı dolaşımda olan kripto para birimlerinden biri olan OKB, dünya piyasalarında da en fazla işlem gören para birimleri arasında yer alıyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar